Pieaugušo apkalpošanas nodaļa: 20236342, 64122879
Bērnu apkalpošanas nodaļa:
25668580, 64122605
Administrācija: 64123644

Raunas iela 1
Cēsis, Cēsu novadsLV-4101Skatīt karti
 
Darba laiks
P. 10.00–18.00
O. 10.00–18.00
T. 10.00–18.00
C. 10.00–18.00
P. 10.00–18.00
P. 10.00–15.00
P. slēgts
notice 28. septembrī bibliotēka slēgta!
Katra mēneša pēdējā ceturtdienā – spodrības dienā – bibliotēkas apmeklētāji netiek apkalpoti. Pie mums saņemtos izdevumus (grāmatas un žurnālus) ārpus bibliotēkas darba laika lūdzam ievietot grāmatu nodošanas kastē pie ieejas vārtiem no Raunas ielas puses.
Lietotāju reģistrācija (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkas pakalpojumi pieejami reģistrētiem lietotājiem.
Reģistrēties bibliotēkā iespējams klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, vai attālināti, aizpildot lietotāja reģistrācijas veidlapu (lejupielādējams Word dokuments) un nosūtot to e-pastā info@biblioteka.cesis.lv.
Lietotājus līdz 14 gadu vecumam bibliotēkā reģistrē ar viena no vecāku vai tiem pielīdzināto personu rakstveida piekrišanu.
 
Grāmatu un periodisko izdevumu izmantošana klātienē un ārpus bibliotēkas (bezmaksas pakalpojums)
Grāmatas un periodiskos izdevumus izmantošanai klātienē un ārpus bibliotēkas ir iespēja saņemt tikai bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem.
 
Bibliotēkā saņemto izdevumu lietošanas termiņi:
grāmatām – 1 mēnesis;
īstermiņa (paaugstināta pieprasījuma) grāmatām – 10 dienas;
periodiskajiem izdevumiem – 7 dienas.
 
Bibliotēkas lietotājiem izmantošanai ārpus bibliotēkas ir iespēja saņemt bibliotēkā pieejamos iepriekšējo gadu žurnālus un 2023. gada žurnālu "Ilustrētā Zinātne".
Informāciju par interesējošā izdevuma pieejamību ir iespēja saņemt, konsultējoties ar bibliotekāru vai meklējot uzziņas Cēsu reģiona publisko un skolu bibliotēku kopkatalogā.
 
Nepieciešamības gadījumā bibliotēkā saņemto izdevumu lietošanas termiņu ir iespēja pagarināt:
Pieaugušo apkalpošanas nodaļas lietotājiem, zvanot uz tālr. nr. 20236342 vai 64122879;
Bērnu apkalpošanas nodaļas lietotājiem, zvanot uz tālr. nr. 25668580 vai 64122605;
elektroniskajā kopkatalogā, izmantojot lietotājam piešķirtos autorizācijas datus;
bibliotēkā klātienē, konsultējoties ar bibliotekāru.
 
Bibliotēkā izsniegto izdevumu lietošanas termiņš netiek pagarināts īstermiņa (paaugstināta pieprasījuma) grāmatām un izdevumiem, uz kuru saņemšanu bibliotēkas lietotāji gaida rindā.
 
Bibliotēkā abonēto periodisko izdevumu saraksts pieaugušo auditorijai:
 
Laikraksti
Cēsu Vēstis
Ievas Padomu Avīze Latvijas Avīze
Kultūras Diena Latvijas Mājas Dakteris
Druva Kultūrzīmes Lauku Lapa
Izglītība un Kultūra Laiks Liesma
Žurnāli
Ievas Veselība Nezināmā Vēsture
Annas Psiholoģija Ievas Virtuve OK!
Astes Ilustrētā Pasaules Vēsture Pastaiga
Ārsts.lv Ilustrētā Zinātne Patiesā Dzīve
A12  Ceļš uz Latgali Ir Pērle
Bilance Ir Domuzīme Planētas Noslēpumi
Bioloģiski Ir Nauda Praktiskais Latvietis
Burda Style ENG Jaunā Gaita Praktiskie Rokdarbi
Burda Easy ENG Jurista Vārds Privātā Dzīve
Citādā Pasaule Klubs Rīgas Laiks
Copes Lietas Knitting Saimnieks LV
Crochet World USA Ko Ārsti Tev Nestāsta Santa
Dari Pats Latvijas Architektūra Sestdiena
Dārza Pasaule Latvijas Noklusētā Pagātne 100 Labi Padomi
Dārzs un Drava Lauku Māja 100 Labi Padomi Par Veselību
Deko Leģendas Spīgana
Designer Knitting Likums un Taisnība Sporta Avīze
Dienas Bizness Lilit Una
Doctus Mans Dārzs Vakara Ziņas
Geo Mans Mazais Veselība
Ieva Mājas Viesis Zintnieks
Ievas Stāsti Nezināmā Kara Vēsture  
Bibliotēkā pieejamas šādas periodisko izdevumu elektroniskās versijas:
Bilance
Dienas Bizness
Ir.lv
Izglītība un Kultūra
Jurista Vārds
 
Bibliotēkā abonēto periodisko izdevumu sarakstu bērnu auditorijai:
 
Avene  Peppa Pig
Avenīte Ķepu Patruļa Princeses
Barbie L.O.L. Surprise Pūcīte
Donalds Daks Ledus Sirds Spicīte
Hot Wheels LEGO Explorer Vāģi
Ilustrētā Junioriem Lielais Detektīvs Vinnijs Pūks
Grāmatu pasūtīšana (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem sev interesējošos izdevumus ir iespēja pasūtīt gan bibliotēkā klātienē, gan attālināti, izmantojot Cēsu reģiona publisko un skolu bibliotēku kopkatalogu.
Lai veiktu izdevumu pasūtīšanu attālināti, nepieciešams saņemt autorizācijas datus (lietotājvārdu un paroli) elektroniskā kopkataloga sistēmas "Mana bibliotēka" izmantošanai. Tos individuāli katram lietotājam pēc pieprasījuma izsniedz bibliotekārs.
 
Grāmatu pakomāts (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkas lasītājiem pasūtīto grāmatu saņemšanai pieejams grāmatu pakomāts. Tas darbojas pēc līdzīga principa kā visiem zināmie pakomāti sūtījumu saņemšanai.
 
Cēsu Centrālajā bibliotēkā reģistrēts lietotājs elektroniskajā kopkatalogā vai zvanot pa tālruni, vai rakstot e-pastā pasūta grāmatas vai citus iespieddarbus.
Bibliotekārs tos ievieto pakomātā.
Lietotājs saņem īsziņu, kurā norādīts pakomāta durvju atvēršanas kods.
 
Pasūtījums jāizņem 3 dienu laikā. Pasūtīšanai pieejami tikai tie izdevumi, kas atrodas bibliotēkas krājumā. Pakomāts novietots pie bibliotēkas ieejas vārtiem no Raunas ielas puses, blakus grāmatu nodošanas kastei. Pirms pakalpojuma izmantošanas aicinām iepazīties ar bibliotēkas pakomāta lietošanas pamācību.
 
Grāmatu nodošanas kaste (bezmaksas pakalpojums)
Ārpus bibliotēkas darba laika pie mums saņemtos izdevumus (grāmatas un žurnālus) lūdzam atstāt grāmatu nodošanas kastē pie ieejas vārtiem no Raunas ielas puses.
 
Jauno grāmatu izstāde (bezmaksas pakalpojums)
Pieaugušo apkalpošanas nodaļā regulāri (reizi mēnesī) tiek rīkota jauno grāmatu izstāde, kurā skatāmas jaunākās bibliotēkā pieejamās daiļliteratūras un nozaru literatūras grāmatas. Bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem iespēja pierakstīties rindā uz sev interesējošajiem izdevumiem.
 
Grāmatu un periodisko izdevumu piegāde dzīvesvietā (bezmaksas pakalpojums)
Cilvēkiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevar nokļūt līdz bibliotēkai, piedāvājam grāmatu un periodisko izdevumu piegādi dzīvesvietā. Pakalpojumu iespējams pieteikt, zvanot uz tālr. nr. 20236342 vai 64122879.
 
Starpbibliotēku abonementa (SBA) pakalpojums (maksas pakalpojums)
Ikvienam reģistrētam bibliotēkas lietotājam ir iespēja izmantot Starpbibliotēku abonementa pakalpojumu gadījumā, ja nepieciešamais iespieddarbs nav Cēsu Centrālās bibliotēkas krājumā. Piedāvājam bibliotēkā klātienē pasūtīt sev interesējošo grāmatu, publikācijas kopiju no Latvijas Nacionālās bibliotēkas vai jebkuras citas Latvijas bibliotēkas, kurā konkrētais izdevumus ir pieejams.
Lai pasūtītu vēlamo izdevumu, nepieciešama precīza informācija par to – autors, nosaukums, izdošanas gads. Grāmatas pieprasījums tiek nodrošināts nedēļas laikā, savukārt raksta kopiju iespējams saņemt 2–3 dienu laikā.
Samaksa par grāmatu nosūtīšanu tiek noteikta pēc Latvijas Pasta izcenojumiem atkarībā no sūtījuma svara.
 
Piekļuve bezvadu internetam (WiFi) un stacionārajiem datoriem (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkas apmeklētāju rīcībā ir stacionārie datori ar interneta pieslēgumu un Microsoft Office lietojumprogrammām: Word, PowerPoint, Excel u. c. Pirms to izmantošanas lietotājam obligāti jāinformē bibliotekārs par konkrētā datora lietošanu. Bibliotēkas apmeklētājiem ir iespēja piekļūt arī bezvadu internetam jeb WiFi un lietot to personīgajā klēpjdatorā vai kādā no viedierīcēm.
Bibliotēkā pieejamos stacionāros datorus Pieaugušo apkalpošanas nodaļas lietotāji drīkst izmantot līdz 3 stundām dienā, Bērnu apkalpošanas nodaļas lietotāji – līdz 1 stundai dienā. Bērnu apkalpošanas nodaļas lietotāju rīcībā ir planšetdatori, kurus lietošanai klātienē katram lietotājām individuāli izsniedz bibliotekārs. Bērniem un jauniešiem planšetdatorus ir iespēja izmantot 1 stundu dienā.
Nepieciešamības gadījumā lietotājiem ir iespēja izmantot bibliotēkā esošos klēpjdatorus. To izmantošana iepriekš jāsaskaņo ar bibliotekāru.
 
Tekstu palielināmā ierīce – video lupa (bezmaksas pakalpojums)
Tekstu ērtākai salasāmībai piedāvājam izmantot bibliotēkā esošo stacionāro ierīci, kas ļauj lasīt palielinātus tekstus kvalitatīvā izšķirtspējā.
 
Piekļuve bibliotēkas novadpētniecības krājuma resursiem (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem klātienē ir piekļuve Novadpētniecības lasītavas krājumam – dažādiem materiāliem par Cēsīm, vēsturisko Cēsu rajonu un ievērojamiem novadniekiem.
Novadpētniecības krājumā tiek glabāts vēsturiskā Cēsu rajona laikraksts no 1940. gada ar tā mainīgajiem nosaukumiem un citi vietējie laikraksti, sākot ar 1928. gadu.
Novadpētniecības lasītavas krājuma materiāli netiek izsniegti lietotājiem izmantošanai ārpus bibliotēkas.
 
Drukāšanas, kopēšanas, skenēšanas un laminēšanas maksas pakalpojumi
Bibliotēka piedāvā melnbaltu un krāsainu A4 un A3 dokumentu kopēšanu un datorizdrukas. Tiek piedāvāta arī dokumentu skenēšana dažādos izmēros (ne lielākā par A3) un laminēšana (ne lielākā par A3).
Maksas pakalpojumu cenrādi skatīt šeit!
 
Pasākumi (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā tiek rīkoti dažādi tematiski pasākumi bērnu un pieaugušo auditorijām: tikšanās ar grāmatu autoriem, teatralizēti ģimeņu rīti, radošās darbnīcas, literāras akcijas, konkursi, novadpētniecību popularizējošas aktivitātes u. c. Informācija par pasākumu norisi regulāri tiek publicēta bibliotēkas mājaslapā, sociālo mediju – Facebook un Instagram – laika joslās un Cēsu novada pašvaldības mājaslapā www.cesis.lv.
 
Literatūras un mākslas izstādes (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkas darbinieki regulāri sagatavo un izvieto tematiskas literatūras un informatīvo materiālu izstādes no bibliotēkas krājuma resursiem. Sadarbībā ar mākslinieku biedrību "Art Cēsis" bibliotēkā tiek rīkotas profesionālās mākslas izstādes. Informācija par izstāžu norisi regulāri tiek publicēta bibliotēkas mājaslapā, sociālo mediju – Facebook un Instagram – laika joslās un Cēsu novada pašvaldības mājaslapā www.cesis.lv.
 
Eiropas Savienības informācijas punkts Cēsīs (bezmaksas pakalpojums)
Cēsu Centrālā bibliotēka ir viena no Latvijas reģionu galvenajām bibliotēkām, kurā darbojas Eiropas Savienības informācijas punkts (ESIP).  Periodikas lasītavā un bibliotēkas tīmekļa vietnes sadaļā ESIP aktualitātes ir publiski pieejama aktuāla informācija par norisēm, kas saistītas ar Eiropas Savienību (ES) un Latvijas dalību tajā.
ESIP darbības mērķis – ar aktuālas un daudzveidīgas informācijas starpniecību paplašināt Latvijas reģionu iedzīvotāju informētību par ES.
 
Galda spēles (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā pieejams plašs galda spēļu klāsts dažāda vecuma spēlētājiem. Lielākā daļa no spēļu krājuma glabājas Bērnu apkalpošanas nodaļā. Bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem galda spēles tiek izsniegtas lietošanai klātienē, taču noteikti spēļu eksemplāri uz ierobežotu laiku tiek izsniegti arī izmantošanai ārpus bibliotēkas.
Cēsu Centrālās bibliotēkas galda spēļu kolekciju skatīt šeit!
 
Miniatūrgrāmatu kolekcija (bezmaksas pakalpojums)
Kopš 2008. gada Cēsu Centrālajā bibliotēkā glabājas un apmeklētājiem pastāvīgā ekspozīcijā skatāmas ap 700 miniatūrgrāmatu. Kolekcijas lielākā daļa ir cēsnieka Zigurda Kārkla dāvinājums, kuram reiz bijusi 3. lielākā miniatūrgrāmatu kolekcija Latvijā, taču kopumā mazo grāmatiņu krājums ir kādreizējo "Grāmatu Draugu biedrības Cēsu miniatūrgrāmatu sekcijas" biedru dāvana.
Kolekcijas mazākā grāmata "Monika" ir vien 26x17 mm neliela; Džovanni Bokačo "Dekamerons" ir kolekcijas vecākā grāmata. Tā izdota 1861. gadā Florencē. Miniatūrgrāmatu krājumā glabājas arī izdevniecības "Zelta ābele" retumi un 20. gs. 40. gados trimdā izdotās latviešu autoru grāmatas.
Minatūrgrāmatu tekstus ir iespēja lasīt, izmantojot bibliotēkā pieejamo stacionāro video lupu.
 
Uzziņas, konsultācijas (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkas speciālisti interesentiem sniedz uzziņas par:
bibliotēkas pakalpojumiem;
bibliotēkas krājumu un tajā esošo izdevumu pieejamību;
informācijas meklēšanu elektroniskajā kopkatalogā, datubāzēs un citos tiešsaistes informācijas avotos;
citiem tematiskiem pieprasījumiem.
 
Bibliotēkas apskates ekskursijas (bezmaksas pakalpojums)
Interesentu grupām tiek piedāvāta iespēja bibliotēkas speciālista vadībā uzzināt interesantus faktus par Cēsu bibliotēku, iepazīt atjaunoto ēku un bibliotēkas telpas no pagrabstāva līdz gaismas skursteņiem un iegūt priekšstatu par bibliotēkā sniegtajiem pakalpojumiem. Grupu ekskursijas aicinām pieteikt savlaicīgi un sev vēlamā laikā, zvanot uz tālr. nr. 64123644. 
 
Apmācības datoru lietošanā (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā e-prasmju konsultanta vadībā periodiski notiek bezmaksas konsultācijas un apmācību kurss datoru lietošanā. Apmācību mērķis ir sniegt vispārīgas pamatiemaņas darbā ar datoru un internetu. Informāciju par kursu norisi interesenti var saņemt klātienē, jautājot bibliotekāram, vai attālināti, zvanot uz tālr. nr. 20037940 vai 64122879.
 
Brīvpiekļuves datubāzes un e-resursi (bezmaksas pakalpojums)
Tiešsaistes informācijas resursu sarakstu skatīt šeit!
 
3td e-GRĀMATU bibliotēka (bezmaksas pakalpojums)
Bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem ir pieejama bezmaksas e-grāmatu bibliotēka tīmekļvietnē www.3td.lv.
Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar SIA "Tieto Latvia" un apgādu "Zvaigzne ABC" kopš 2019. gada sākuma Latvijas publisko bibliotēku lietotājiem piedāvā inovatīvu bezmaksas pakalpojumu – lasīt latviešu un tulkotos ārzemju autoru darbus e-grāmatas formātā tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā.
 
E-grāmatu bibliotēkas izmantošanai nepieciešams:
dators, planšetdators vai viedtālrunis;
interneta pieslēgums;
Cēsu novada bibliotēku vai jebkuras Latvijas publiskās bibliotēkas elektroniskā kataloga autorizācijas dati (Cēsu Centrālās bibliotēkas lietotājiem klātienē vai rakstot e-pastā info@biblioteka.cesis.lv autorizācijas datus izsniedz bibliotekārs);
aktīvs e-pasts.
 
Piekļuve Cēsu reģiona publisko un skolu bibliotēku kopkatalogam (bezmaksas pakalpojums)
Tiešsaistē – elektroniskajā kopkatalogā – pieejama informācija par Cēsu Centrālās bibliotēkas krājumā esošajiem resursiem: grāmatām, periodiskajiem izdevumiem, novadpētniecības tematiskajām mapēm u. c., savukārt Novadpētniecības datubāzē pieejami apkopotie analītiskie materiāli no laikrakstiem, žurnāliem un grāmatām, par prioritāti izvirzot laikraksta Vidzemes novadiem "Druva" publikācijas.
Lietotājiem, kuriem piešķirti autorizācijas dati (lietotājvārds un parole) elektroniskā kopkataloga sistēmas "Mana bibliotēka" izmantošanai, iespējams veikt bibliotēkā saņemto izdevumu lietošanas termiņu pagarināšanu, krājumā esošo grāmatu pasūtīšanu un to saņemšanu grāmatu pakomātā.
 
Piekļuve Cēsu Centrālās bibliotēkas veidotajai Novadnieku datubāzei (bezmaksas pakalpojums)
Tiešsaistē – Novadnieku datubāzē – iespējams meklēt pamatinformāciju par novadniekiem: nodarbošanos, dzimšanas/miršanas datus, saistību ar vēsturisko Cēsu rajonu, piezīmes un norādes uz apkopotajiem materiāliem bibliotēkas Novadpētniecības krājumā un informācijas avotu sarakstu par personu Cēsu reģiona publisko un skolu bibliotēku kopkatalogā.
 
Elektronisku informācijas materiālu saņemšana e-pastā pēc pieprasījuma (bezmaksas pakalpojums)
Ikvienam interesentam pēc pieprasījuma ir iespēja saņemt savā e-pastā bibliotekāra sagatavotu informācijas apkopojumu par sev interesējošu tēmu.